První herní dojmy
Po více jak dvou letech plánování a odsouvání vydání Cossacks 2 se konečně i na českém trhu objevila hra Cossacks II - Napoleonic Wars. Přináším vám tedy první herní zážitky. Hru jsem zakoupil u JRC za bezkonkurenční cenu 999 Kč.
Balení hry Cossacks 2
První zvláštní věc na celém balení hry Cossacks 2 byla, že oproti Cossacks EW, Cossacks 2 není krabicová verze. Po sundání klasického průhledného obalu jsem měl v ruce velký DVD obal zasunutý v papírovém "pouzdře". Samozřejmě na obalu je z přední strany logo hry Cossacks 2, výrobce a nápis: kompletně v češtině. Po otočení na druhou stranu vidím stručný popis hry Cossacks 2, 4 screenshoty a dole samozřejmě stránka tvůrců hry Cossacks 2 a systémové požadavky.
Otevírat obal jsem ani nemusel. Stalo se tak samo, jelikož CD a manuál tam byly nacpány na doraz. V balení Cossacks 2 jsem tedy dostal: manuál kompletně v češtině, CD1 a CD2 (CD2 slouží též ke hraní a proto je umístěno v papírovém obale, pro možnost nechat CD venku mimo balení) a samozřejmě registrační karta. Bohužel celý velký DVD obal je nějaký vadný, nejde pořádně zavřít. Nevím, zda je to jen v mém případě nebo častěji.
Instalace a manuál
Instalace hry je celkem jednoduchá, ale probíhá dost dlouho. Na cca 54% chce instalátor CD2. Po potvrzení, že je CD2 v mechanice, pokračuje až do konce, kdy se zeptá, jaké nastavení má být standardní. Buď slabší (1024x768) nebo lepší (1280x1024). Samozřejmě jsem dal lepší, ve hře se dá vše nastavit. Dost toto oceňuji, nemám rád, když mi při prvním nabíhání hry naskakuje menší rozlišení monitoru apod.
Během instalace jsem si otevřel manuál ke hře Cossacks 2. Jelikož jsem zakoupil kdysi dávno též Cossacks - European Wars, byl jsem zvyklý jak na krabici, tak i na tlustý manuál. Manuál ke hře Cossacks 2 je sice tlustší jak k Cossacks - The Art of War, ale European Wars se nevyrovná.
A také záhy jsem zjistil proč. Nejsou tam vůbec popisy jednotek, budov, národů a modernizací. Ani tabulky síly a cvičné hodnoty. Dost mě to zamrzelo, dle mého názoru se to hodí a pro tvorbu webu jsem to též potřeboval (naštěstí se dá sehnat v textech ve hře). Ovšem v manuálu se i tak nacházejí zajímavé věci: klávesové zkratky, popisy a návody pro menu apod.
První momenty hraní Cossacks 2
Po instalaci hry jsem si vzpomněl na demo. Dlouho se to načítalo a dost mě to znervózňovalo. Hned jsem tedy nainstaloval patch 1.1 pro hru Cossacks 2 a spustil jsem hru. Dost velká otrava je zandávání CD2 do mechaniky kvůli každému spuštění. Zaprvé se časem může CD trochu poškodit a zadruhé je to nepohodlné. Z toho důvodu jakmile bude crack na Cossacks 2, tak ho použiji, ačkoliv mám plnou originální verzi.
Ochrana hry Cossacks 2
U dema, co si pamatuji, se dlouho načítaly videa a pak se znovu načítalo menu. Nyní se zhruba stejně dlouho načítaly videa, ale po skončení videí už rovnou naběhlo menu. Během nabíhání hry se ukazují různé tipy do hry. Kritiku videa si neodpustím. Jestli delší načítání oproti Cossacks EW je zapříčiněno tím velkým hraným videem, tak si ho mohli odpustit. Podle mě je dost amatérské na film a animované by bylo lepší. Každá dnešní hra má animované video (i Cossacks EW mělo a výborné) a je to nejlepší. Ovšem toto je můj subjektivní názor.
Editor map se v Cossacks EW vyvoláte po stisku ctrl+intro (položka menu). V Cossacks 2 je toto řešeno ne stejně, ale hodně podobně. Po kliku na nápis Hlavní nabídka (main menu) místo Intro, vyvolá znovu editor. Celý editor má stejná tlačítka jako Cossacks EW, dokonce i možnosti. Jen nové orámování, panel se surovinami a mapa položena jako 3D. Poslední položky v hlavním menu jsou nastavení, které je dostatečné, a položka menu "autoři", myslím, že zbytečná, ale co naděláme.
Celá hra je s českými texty, ale samozřejmě zvuk je anglicky. Nikdy jsem nepoužíval češtiny, byly amatérské a podle mě zbytečné, proto jsem nyní byl zvědavý, jak budou texty vypadat. Oproti ostatním, mě zatím ty texty nevadili. Sice už jsme narazil na chyby, ale nesporná výhoda je, že při přemazání celé složky "text" za složku z anglické verze dostaneme anglické texty. (nezkoušel jsem, ale při opačné přeměně z Aj na CZ verzi to celkem šlo, krom českých znaků). Zatím jsem tedy neměl velké výhrady proti češtině, ale je pravda, že bych se bez ní klidně obešel.
Tažení
Nevím proč v českém překladu je to nazvané "Tažení" (při vracení do hlavního menu z "Bitvy o Evropu" se ukáže nápis: "Opravdu ukončit tažení?"), ale jedná se o obyčejnou kampaň. Začíná se jako vždy tutoriálem. K dispozici je "Vojenská akademie" a ta je rozdělena na 2 části.
Druhá část, "Kurz důstojníků", naopak ukáže tajemství strategického uvažování důstojníků. Nejdříve jsem postavil pár základních budov. Získáním vedlejší vesnice jsem získal též další důl. Doly jsou pojaty zajímavě, ale více vám je přiblížím později. Kvůli nepřijemnému obtěžování mého města sousedem jsem vybudoval ochranou věž, též jsem musel zničit nepřátelské věže, za pomocí sudů s prachem, které umísťují ženisti (stavějí i věže a dokáží bojovat). Jako poslední úkol bylo dobýt městečko. Dostal jsem i kanóny, které jsou konečně mnohem realističtější. Kanón obsluhuje pětice vojáků, kteří mohou být kdykoliv doplnění z chránícího, nebo kteréhokoliv jiného pluku pěchoty. Při pohybu jeden voják diriguje, dva tlačí kola a dva tlačí za druhý konec. Při boji, ten, který dirigoval pohyb nyní pálí doutnák, přední dva dobíjejí a zadní dva míří. Samozřejmě také při přepnutí na palbu rozptylovou musí znovu vojáci kanón přebýt. Celkově je velice zajímavé celé pohyby kanónu pozorovat. Když si vzpomenu na formace 40-100 kanónů v Cossacks EW, tak toto je změna rozhodně k lepšímu a přehlednějšímu boji.
Dobré na těchto instruktážních misích je zejména prezentace všech možností, které nyní člověk má v Cossacks 2.
Tyto dvě instruktážní mise jsou již známe z dema hry Cossacks 2. Další ovšem přichází "Osvobození" a to již je začátek jakéhosi příběhu, který ovšem, co jsem zahrál, umožňuje klasické válčení, ale ne budování. Nemá smysl to přesně popisovat. Je toho mnoho a to do "Prvních herních dojmů" již nepatří.
Ekonomika
Celá ekonomika hry Cossacks 2 je výrazně pozměněna. Nyní jsem mohl aktivovat režim, aby dělníci rovnou chodili na těžbu, pokud nemají co dělat. Zajímaví jsou soumaři, kteří vozily z dolů suroviny do města. Klasickými modernizacemi dolů, které známe již z Cossacks EW jsem mohl docílit více zaměstnanců v dole. Výborné je, že na hlavním panelu Cossacks 2 jsou v závorce vedle množství surovin počty dělníků (těžařů), kteří mi získávají tu určitou surovinu.
Toto jsem postřehnul při hře, ale bohužel jsem zatím neměl příležitost starat se o ekonomiku ve hře Cossacks 2. Je to dost divné a nelíbí se mi to, chci budovat také město a ne jen bojovat.
Boj
Myslím, že je nasnadě srovnat možnosti boje Cossacks 2 s Cossacks EW. Podle mě každý, kdo se zajímá o Cossacks 2, hrál Cossacks EW. (kdo ne, tak není správný hráč RTS her :-) )
První hlavní věc, kterou vidím jako velké pozitivum, je možnost vybrat mezi střelbou a bojem na blízko. Také možnost střelby po řadách (jen tři řady, ale je to celkem reálné) je velká výhoda, zejména, uvědomí-li si člověk, že po střelbě soupeře většina vojáků z první řady padne. Tudíž vystřelím první řadou dříve jak soupeř a pak až s soupeř blíží na bodáky, tak vystřelím druhou a třetí řadou (vojáci jsou již v červeném poli dostřelu mých střelců).
Jako poslední prvky, které ovlivňují boj, zmíním výškovou převahu a krytí stromy. V Cossacks 2 je opravdu konečně znát výhoda postavení jednotek oproti Cossacks EW. Nyní jednotky postavené výš mají značnou výhodu, lepší dostřel a přesnost. Krytí stromy a vůbec využívání terénu a prostředí je opravdu velký pokrok z Cossacks EW. Líbí se mi to, přibližuje to opět hru k realitě.
Zapomněl jsme podotknout, že skoro všechny pohyby jednotek a i střelba apod. je doprovázena malým videem v okénku vedle mapy. Zobrazování se dá vypnout v nastavení popř. kliknutím na klasické "x" v pravé horním rohu okénka.
Bitva o Evropu
Tento mód jsem projel jen zběžně. Chtěl jsem totiž pro tento článek nejprve vyzkoušet všechny možnosti hry.
Celý mód připomíná tahové strategie série Total War. Je to škoda, já sem oceňoval na hře Cossacks zvláštní pojetí hraní s obrovskými možnostmi. Nyní je možno pouze při dobývání určitého území bojovat, ale stavět ani nic jiného nejde. Neříkám, že je to špatně vzaté, hodí se to takto k době Napoleonských válek, ale jako nástupce úspěšné série Cossacks EW jsem si představoval něco jiného. Postupným dobýváním získává hráč celou Evropu. Na mód "normální" je to velice jednoduché a dokáže to asi každý. Celkově mě to moc neláká, uvidím až si to pořádně vyzkouším.
Crack
Hlavní téma, které se probírá mezi hráči a fanoušky Cossacks 2 je bezesporu crack. Tvůrci si dali opravdu záležet na zajištění hry proti cracknutí. Zajímavé že takové bezpečnostní prvky nemají ani nejmodernější 3D akce. Hodně mě totiž vadí ustavičné zandávání CD do mechaniky. Přitom jen kvůli puštění, dále CD není potřeba. Zaprvé opotřebení a zadruhé je to opravdu obtěžování.
Nedalo mně to a musel jsem vyzkoušet nějak obejít ochranu. Nejdříve jsem vyzkoušel udělat různými způsoby kopii, abych alespoň neničil originální CD. To, jak tušíte, nepomohlo. Procházel jsme všechny různé soubory (objevil jsem umístění textů, všechny obrázky ze hry, které mohu nahradit čímkoliv, videa jak úvodní tak ta, která se ukazují ve hře během různých akcí). Ale vše je v jednom souboru a to protect.dll popř. v celé aplikaci engine.exe. Ruský crack jde, jenže udělalo mi to ze hry demo s českými texty. Uvidíme časem, kdo co vymyslí. Snad se to povede.
Závěr
Závěrem již ani nemám co říct. Všechny mé názory jsem psal v průběhu recenze. Osobně mám ze hry Cossacks 2 rozporuplné pocity. Grafika hry je obstojná, ale před rokem by to byla větší pecka, natožpak před dvěmi lety (první datum vydání Cossacks 2 byl 2Q 2003). Nevím proč je hra na 3D enginu, když ani otočit pohled není možné. Pouze při posouvaní pohledu je znát změna budov a v editoru map. Videa jsou úplně zanedbatelná, spíše bych řekl že zbytečná. Hardwarové nároky jsou nehorázné. Na počítači, který zvládá bez problému moderní 3D akce se hra načítá hodně dlouho. Řekl bych celková vada enginu. Ani patch nic neřeší. Mnoho lidí, kteří mají zájem o žánr RTS nemá tak výkonné počítače, jaké vyžadují minimální požadavky. Ovšem ovládání je velice intuitivní, rozhodně změna k lepšímu. Chování jednotek, morálka, únava, vše je dost reálné a líbí se mi to ve hře. Cossacks EW ve své době udělalo velký skok. Názor, zda Cossacks 2 má šanci napodobit předchůdce jsem několikrát při psaní recenze změnil. Proto hodnocení nechám na vás.
Článek napsán autorem PVD